Ciekawostki na temat Chorwacji

Jak każdy kraj Chorwacja obfituje w wiele ciekawostek, często zaskakujących, zapraszamy do lektury.

Dalmatyńczyki; to właśnie od Dalmacji pochodzi nazwa rasa pięknych, białych psów z licznymi czarnymi łatkami i na pewno jest lub było ich tam więcej niż 101!

Krawat; Krawat wywodzi się on z chorwackiego stroju narodowego jeszcze z czasów starożytnych. Najpierw był chustą, którą żona wiązała żołnierzowi na szyi przed wyprawą na wojnę. Dopiero w XVII wieku zyskał bardziej zbliżoną do obecnych krawatów postać.

Wyspy. W Chorwacji Istnieje ponad 1200 wysp i wysepek, a tylko ok. 50-60 jest zamieszkałych.

Najmniejsze miasto na świecie; W Istrii znajduje się najmniejsze miasto na świecie, które doczekało się wpisu w księdze rekordów Guinnessa. Nosi nazwę Hum i zamieszkuje je zaledwie 14 osób.

Najstarszy teatr w Europie; Najstarszy w Europie teatr publiczny znajduje się w Hvarze. Został zbudowany w roku 1612 roku.

Najmniejsza katedra na świecie; Najmniejsza katedra na świecie znajduje się w Nin koło Zadaru.

Pierwsza elektrownia wodna; Chorwacja słynie także z pierwszej elektrowni wodnej w Europie, nazwanej Iskrice, która powstała w mieście Šibenik na rzece Krka w 1895 roku.

7 obiektów na liście UNESCO; Chorwacja posiada 7 obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: Stare Miasto w Dubrowniku, Zabytkowy kompleks z Pałacem Dioklecjana w Splicie, Park Narodowy Jezior Plitwickich, Episkopat kompleksu Bazyliki Eufrazjusza w Poreču, Stare Miasto w Trogirze, Katedra św Jakuba w Szybeniku, Krajobraz kulturowy wyspy Hvar, pod nazwą Równina Starego Gradu.

Starożytny Sfinks w Splicie; W Pałacu Dioklecjana w Splicie znajduje się posąg Sfinksa, sprowadzonego przez cesarza Dioklecjana z Egiptu. Jego wiek to 4000 lat.

Różne odmiany dialektów; Ciekawostką jest, że mieszkańcy wsi na północy Chorwacji o nazwie Bednja oraz mieszkańcy chorwackiej wyspy Lastovo nie potrafią się ze sobą porozumieć, ze względu na całkowicie różne odmiany dialektów języka chorwackiego.

Uznanie niepodległości USA przez Dubrownik; Dubrownik, jako niezależne w tamtych czasach państwo był pierwszym krajem, który formalnie uznał Stany Zjednoczone jako naród, gdy te ogłosiły niepodległość od Wielkiej Brytanii.

Biały dom zbudowany z chorwackiego marmuru; Biały Dom w Waszyngtonie w USA, a przynajmniej jego kolumny zostały zbudowane z białego marmuru, który przywieziono z wyspy Brač.. To samo dotyczy budynków parlamentów w Wiedniu oraz Budapeszcie.

Karnawał w Rijece; Karnawał w Rijece jest największą imprezą karnawałową nie tylko w Chorwacji, ale także w całej Europie.

Morskie organy; W Zadarze znajdują się pierwsze na świecie morskie organy, które tworzą muzykę w wyniku działania morskich fal.

Gazowe oświetlenie ulic starej części Zagrzebia
Oświetlenie uliczne w starej części Zagrzebia jest na gaz. Codziennie, późnym popołudniem latarnie są ręcznie zapalane przez kilku latarników.

Marco Polo; Ten znany podróżnik, który zasłynął w XIII wieku wyprawą jedwabnym szlakiem do Chin, to nie nikt inny, jak Marco Polo, o którym raczej słyszał każdy. Według podań chorwackich urodził się on na tamtejszej wyspie Korčula w 1254 roku, a jego potomków, a przynajmniej nazwisko można tam spotkać do dziś.

Nikola Tesla; Nikola Tesla urodził się w Chorwacji w miejscowości Smiljan.

7 lat mitycznego Odyseusza; Kto czytał Przygody Odyseusza, ten może skojarzyć fakt, że według mitologii greckiej to właśnie na jednej z chorwackich wysp Ogygii Odyseusz spędził 7 lat w towarzystwie nimfy Kalipso, dopóki Hermes nie pomógł mu się z niej wydostać.

Winnetou; Park Narodowy Plitvice i Krka zostały wykorzystane jako lokalizacji dla sceny w filmach o Winnetou.

Największa liczba niematerialnych dóbr kultury na licie UNESCO; Chorwacja znajduje się wśród krajów z największą ilością niematerialnych dóbr kultury wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO na świecie. Na listę Chorwacja wpisała dziewięć pozycji związanych z tradycjami kulturowymi. Są to Festa sv. Vlaha – Uroczystości ku czci św. Błażeja, patrona Dubrownika, Przebierańcy „Zvončari" z okolic miejscowości Kastav koło Rijeki, Koronkarstwo na wyspach Pag i Hvar, Procesja w wielkim tygodniu „Za križen" na wyspie Hvar, Śpiew na dwa głosy i gra na instrumentach według skali istryjskiej, Zwyczaje zielonoświątkowe „Kraljice" (Ljelje) w miejscowości Gorjan, Tradycyjny wyrób drewnianych zabawek w rejonie Hrvatsko zagorje, Sinijska Alka – turniej rycerski w Sinju i Rzemiosło produkcji miodu na północy Chorwacji, Ojkanje – charakterystyczny sposób śpiewania w południowej Dalmacji.

Riwiera Opatijska – Adriatycka Nicea; Riwiera Opatijska, obok Laurowego Wybrzeża, była głównym miejscem wypoczynku elit monarchii habsburskiej i do dzisiaj nazywana jest Adriatycką Niceą.

45 równoleżnik w Senj; Przez miejscowość Senj przechodzi 45 równoleżnik zwany „Sunčanik".

Ludzkie płaskorzeźby w trogirskiej katedrze; W kaplicy Katedry w Trogirze można zobaczyć ponad 150 płaskorzeźb ludzkich postaci.

Najstarsza regulacja dotycząca ubezpieczeń; Dubrownik posiada najstarszą na świecie regulacje prawną, dotycząca ubezpieczeń, datowaną na 1395 rok, trzysta lat starsza od Lloyda, który powstał na początku XVII w.

Irys – narodowy kwiat Chorwacji; Irys jest narodowym kwiatem Chorwacji.

Plaża zmieniająca kształt; Plaża Zlatni Rat w miejscowości Bol na wyspie Brač zmienia swójkształt w zależności od kierunku wiatru.

Wyspa na wyspie; Na wyspie Mljet można zobaczyć „wyspę na wyspie". Na jeziorze Veliko Jezero na wyspie Mljet znajduje się wysepka, będąca zarazem rzadkim fenomenem przyrodniczym.

Największy na wiecie zbiór muszli i ślimaków; W Makarskiej znajduje się Muzeum Malakologiczne z największym na świecie zbiorem muszli i ślimaków.

Winna fontanna; Każdego roku z okazji Dnia Centrum Świata odbywającego się 1 kwietnia, w miejscowości Ludberg z fontanny miejskiej zamiast wody tryska wino.

Ostatnie siedlisko sępów w Europie; Ostatnie siedlisko europejskich sepów płowych znajduje się na wyspie Cres.

Maraschino, likier pijany przez Napoleona; Maraschino, oryginalny likier zadarki eksportowano w XVIII w. prawie do wszystkich krajów europejskich, Znajdował się na stołach słynnych władców: króla angielskiego Jerzego IV, Napoleona Bonaparte, cara rosyjskiego Mikołaja.

Chorwacka torpeda; Torpedę o znanej nam obecnie konstrukcji i kształcie wynalazł chorwacki emerytowany oficer marynarki wojennej Austro-Węgier, Ivan Lupis-Lukić, w 1860 r., a pierwsza wytwórnia torped znajdowała się w Rijece.

Ołówek i pióro wieczne wynaleziono w Chorwacji; Zagrzebianin Slavoljub Penkala (1871-1922) w 1906 r. wynalazł ołówek automatyczny i rodzaj pióra wiecznego.

Długa historia naturyzmu w Chorwacji; Oficjalny początek naturyzmu w Chorwacji datuje się na 1936 r. na wyspie Rab , kiedy to przebywał na niej angielski król Edward VIII, któremu władze Rabu zezwoliły na kąpiel nago wraz z żoną w zatoce Kandarola.

Republika San Marino; Św. Marin , kamieniarz z wyspy Rab, przybył na półwysep Apeniński i w 301 r. założył Republikę San Marino.

Pierwszy rysunek spadochronu; Pierwszy rysunek spadochronu jest dziełem chorwackiego wynalazcy Fausta Vrančicia (1551-1617) z Šibenika.

Daktyloskopia; Wynalazcą daktyloskopii, metody pomagającej wykrywać przestępców na podstawie odcisków palców, był mieszkaniec Hvaru Ivan Vučetić.

Film Gra o Tron kręcono w Chorwacji; Bardzo wiele scen do filmu Gra o Tron kręcono w Chorwacji m.in. w Dubrowniku i okolicy, Splicie, Klis, Szybeniku, Parku Narodowym Krka oraz na wyspie Hvar.

Kuna – chorwacka waluta; Chorwacką walutą jest Kuna i oznacza dokładnie to samo co w Polsce, czyli małe futerkowe zwierzątko. W średniowieczu płacono luksusowym i drogim futrem kun.

Komentarze