Wybór firmy czarterowej

Firmy czarterowe mają bardzo szeroką ofertę, od niewielkich jednostek o długości poniżej dziesięciu metrów po duże jachty o długości pokładu przekraczającej dwadzieścia metrów. Do wynajęcia są zarówno turystyczne i regatowe jachty żaglowe, jak i ekskluzywne jednostki motorowe. Oferowane są jachty wszystkich znanych stoczni, ale do najbardziej popularnych należą Bavaria, Jeanneau, Beneteau, Hanse, Doufour. W ciągu kilku ostatnich lat nastąpił wzrost zapotrzebowania na jachty duże o długości 55 – 65 stóp.

W Polsce można wyczarterować jacht poprzez agencję czarterową, która reprezentuje chorwackiego armatora. Można oczywiście zwrócić się bezpośrednio do chorwackiego armatora, ale najczęściej lepsze warunki finansowe uzyskamy u agenta. Agenci stosują różnego rodzaju rabaty. Zniżkę można otrzymać za wczesną rezerwację, rezerwację podczas targów żeglarskich, za czarter na kilka tygodni i oczywiście będąc stałym klientem. Suma takich rabatów może osiągnąć poziom 35%.

Warto przeanalizować oferty kilku firm i zdecydować się na taką, która w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Podejmując decyzję, nie warto kierować się jedynie ceną. Rozsądnie jest podpisać umowę ze sprawdzoną i posiadającą ugruntowaną pozycję i wieloletnie doświadczenie agencją. To właśnie taka agencja dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu wskaże nam odpowiedniego armatora. Duże firmy czarterowe zapewniają większe bezpieczeństwo podczas rejsu, ponieważ oferują możliwości uporania się na bieżąco z powstałymi problemami, na przykład z awarią jachtu, mają bardziej rozwiniętą sieć serwisów, a w razie potrzeby mogą podstawić jacht zastępczy.

Jeżeli wyczarterujemy jacht w Chorwacji i mamy zamiar popłynąć do innego kraju, na przykład do Włoch lub Czarnogóry, należy upewnić się, czy jest to możliwe ze względów formalnych.

Komentarze