Znani Chorwaci

Jadąc do jakiegoś kraju warto sobie uzmysłowić jakie znane osoby reprezentują naród z którym będziemy obcować w czasie naszych wakacji. Często będą to postacie znane nam z innych przekazów, których nie kojarzyliśmy z Chorwacją. Poszerzamy horyzonty ale mamy też fajny pretekst by nawiązywać kontakt. Oto oni:

Blanka Vlašić (1983) - Chorwacka atletka, zdobywczyni srebrnego medalu olimpijskiego oraz zwyciężczyni kilku europejskich i światowych zawodów w skoku wzwyż.

David Schwartz (1852 - 1897) - Konstruktor statku powietrznego, od którego Ferdinand Zeppelin kupił wyniki prac i według nich wybudował swój statek powietrzny, nazwany jego nazwiskiem – zeppelin (sterowiec).

Dubravka Ugrešić (1949) - Współczesna chorwacka pisarka, tłumaczka i eseistka, zdobywczyni kilku europejskich nagród literackich.

Dušan Vukotić (1927 - 1998) - Reżyser, scenarzysta, animator, rysownik i karykaturzysta, najbardziej znany ze zdobycia Oskara w 1961 roku za film Surogat w kategorii filmu animowanego.

Faust Vrančić (1551 - 1617) - Wynalazca, filozof i leksykograf, który w swoim dziele Machinae novae przewidział szereg technicznych wynalazków, spośród których należy wyróżnić spadochron i wiszący most.

Goran Ivanišević (1971) - Chorwacki tenisista, znany ze zdobycia Wimbledonu w 2001 roku, kiedy jako gracz ze 125. miejscem na liście ATP przyjechał na turniej z zaproszeniem i zwyciężył go.

Ivan Lupis (1813 - 1875) - Wynalazca torpedy i oficer morski z Rijeki. Po wykonaniu kilku prototypów, wyprodukował torpedę pierwszy raz w fabryce Whitehead w Rijece w 1866 roku.

Ivan Meštrović (1883 - 1962) - Chorwacki rzeźbiarz i architekt jest jednym z największych współczesnych światowych artystów, znany ze swych dzieł, takich jak Studnia Życia w Zagrzebiu, Indianie w Chicago, mauzoleum rodziny Račić w Cavtacie oraz rzeźby Grgura Nińskiego w Splicie, Varaždinie i Ninie.

Ivan Vučetić (1858 - 1925) - Jeden z wynalazców daktyloskopii, metody identyfikacji osób na podstawie odcisków palców.

Janica Kostelić (1982) - Chorwacka narciarka, zwyciężczyni światowych i europejskich mistrzostw w narciarstwie alpejskim oraz światowych pucharów narciarskich. Z czterema złotymi i dwoma srebrnymi medalami olimpijskimi, Janica Kostelić jest najbardziej utytułowaną narciarką w historii zimowych igrzysk olimpijskich.

Leopold Ružička (1887 - 1976) - Chorwacki chemik, zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1939 roku.

Marin Getaldić (1566 - 1606) - Matematyk, znany z zastosowania algebry w geometrii oraz pionier w produkcji soczewek torycznych.

Marco Polo (1254 - 1324) - Wenecki badacz i łowca przygód, zasłużył się odkryciem Chin dla Europy. Według niektórych źródeł historycznych pochodzi z wyspy Korčula.

Nikola Tesla (1856 - 1943) - Fizyk, który działał w USA, jeden z największych wynalazców w dziedzinie elektrotechniki. Zaprojektował pierwszą elektrownię na prąd zmienny na wodospadach Niagary i opracował podstawy urządzeń radarowych. Od jego nazwiska pochodzi jednostka indukcji magnetycznej (tesla – T).

Ruđer Bošković (1711 - 1787) - Jeden z największych chorwackich naukowców. Dubrownicki filozof, matematyk, fizyk, astronom, zajmował się optyką, mechaniką, geodezją i techniką budowlaną.

Slavoljub Penkala (1871 - 1922) - Wynalazca długopisu i wiecznego pióra oraz pierwszego chorwackiego samolotu dwumiejscowego.

Vladimir Prelog (1906 - 1998) - Chorwacki chemik, który działał w Szwajcarii, otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1975 roku.

Zlata Bartl (1920 - 2008) - Znana jest także jako Ciocia Vegeta, opracowała znaną markę Vegeta, która zdobyła rynki czterdziestu krajów i stała się synonimem przyprawy.

Vesna Butorac-Blaće (1943) - Jedna z najbardziej znanych i cenionych baletnic w historii chorwackiego baletu. Urodziła się w 1943 roku i od samych lat młodości wyróżniała się wśród rówieśników niezwykłymi zdolnościami tanecznymi. W roku 1959 ukończyła liceum baletowe w Zagrzebiu, a następnie wyjechała na prestiżowe studia do Petersburga. Vesna swoim pierwszym solowym występem w „Jeziorze Łabędzim" otworzyła sobie drzwi do światowej kariery. Występowała na scenach baletowych w całej Europie oraz była wielokrotnie zapraszana na występy do Azji. Należała do grupy New London Ballet z którą występowała w USA. W roku 1973 otrzymała nagrodę Miasta Zagrzebia, a w roku 1987 nagrodę Vladimira Nazora za całokształt.Komentarze